فیلامنت PLA یا ABS

بعضی از زمینه های مشترک

مواد بسیاری برای چاپگر سه بعدی وجود دارد، اما ABS و PLA دو پلاستیک محبوب در این صنعت هستند. هر دوی این  مواد ترمو پلاستیک هستند یعنی با حرارت نرم شده و ذوب می شوند و با سرد شدن دوباره به حالت جامد برمی گردند. این فرآیند می تواند بارها تکرار شود. قابلیت ذوب شدن و تکرار این فرآیند سبب شده است این دو ماده بسیار رایج شوند و به همین دلیل است که بسیاری از پلیمرهایی که روزانه با آنها کار میکنید، ترمو پلاستیک هستند.

با وجود آنکه تعداد بسیاری ماده ترموپلاستیک وجود دارد اما تعداد کمی از آنها برای چاپگر سه بعدی استفاده می شوند، برای آنکه یک ماده بتواند برای چاپگر سه بعدی استفاده شود باید سه آزمون مختلف را طی کند. ابتدا فرآیند اکستروژن فیلامنت پلاستیکی، دوم اکستروژن و ترسیم ـ اتصال در طول فرآیند چاپگر سه بعدی و در نهایت کاربرد نهایی.

برای عبور از هر سه آزمون، خواص ماده، باید سه مهم را برآورد کنند، اول شکل گیری ماده به مواد اولیه خام چاپگر سه بعدی که فیلامنت پلاستیک نام دارد؛ دوم، فرایند باید قطعات دقیقی از نظر فیزیکی و زیبا از نظر بصری چاپ کند؛ و در نهایت، خواص ماده باید با برنامه مورد نظر از نظر استحکام و دوام و براق بودن مطابقت داشته باشد. اغلب، ماده هایی که یکی از این آزمونها را طی میکند، پلی کربنات است، پلی کربنات ماده ی کمتر شناخته شده ای برای چاپ است. برای برخی از برنامه های کاربردی، قدرت و مقاومت در برابر دما باعث میشود که برای چاپ قطعات دقیق و کاملا ذوب شده مناسب باشند.

آزمون اول تولید از رزینهای پلاستیکی به فیلامنت پلاستیکی عالی است که یک فرآیند دقیق و با دقت تحت کنترل است. این نبرد عقل و مهندسی است که پلاستیکی را از توده ای از پلتها با غلظت یکنواخت، فاقد حباب، اندازه پیوسته، میله گرد میگیرد. در اینجا تفاوت کمی بین ABS و PLA وجود دارد؛ اکثر ترمو پلاستیکها می توانند در این آزمون قبول شوند، به طور عمده تنها مدت زمان و میزان هزینه های مورد نیاز برای انجام باقی میماند بنابراین در حالی که هنوز فیلامنت پلاستیکی تولید میشود باعث اجرای مداوم در طول مرحله بعدی، در چاپگر سه بعدی میشود.

اما چند نکته قابل توجه در مورد این دو ماده وجود دارد که نشان میدهد چرا گروه های مختلف یکی را بر دیگری ترجیح می دهند.

 

ذخیره سازی

ABS و PLA هر دو ذخیره سازی را به بهترین نحو ممکن انجام میدهند اما به شرطی که قبل از استفاده از این مواد یا  وقتی که برای مدتی طولانی ذخیره میشوند، برای جلوگیری از جذب رطوبت از هوا در فضایی غیر قابل نفوذ از نظر رطوبت قرار داشته باشند. البته این بدین معنا نیست که اگر پلاستیکی یک هفته در قفسه های یک مغازه بماند از بین برود، اما قرار گرفتن طولانی مدت در محیط مرطوب میتواند تاثیرات مخربی هم بر فرایند چاپ و هم بر کیفیت قطعات پایانی داشته باشد.

ABS – رطوبت زیاد ABS  باعث ایجاد حباب در نوک نازل هنگام چاپ میشود. که کیفیت تصویری قطعه، دقت قطعه، قدرت کاهش مییابد و باعث گرفتگی در نازل میشود.  ABS را می توان به راحتی با استفاده از یک منبع گرم (ترجیحا خشک) مانند دستگاه خشک کن مواد غذایی خشک کرد.

PLA – PLA تا حدودی نسبت به ABS پاسخ متفاوتی به رطوبت میدهد ، علاوه بر حباب در نازل، ممکن است تغییر رنگ و کاهش ویژگیهای قطعه چاپگر سه بعدی هم مشاهده شود چون PLA می تواند با آب در دمای بالا واکنش دهد و منجر به وابسپارش (متضاد واژه بسپارش) شود. در حالی که PLA هم میتواند با استفاده از چیز ساده ای مانند دستگاه خشک کن مواد غذایی خشک شود اما باید توجه داشت که این می تواند نسبت تبلور در PLA را تغییر دهد و احتمالا منجر به تغییر در دمای اکستروژن و دیگر ویژگیهای اکستروژن شود. البته برای اغلب چاپگرهای سه بعدی، این موضوع جای نگرانی ندارد.

 

 

رایحه

 

بوی فیلامنت چاپگر سه بعدی که در حال چاپ است تا حد زیادی از تولید کننده به تولید کننده با توجه به این موضوع که در قطعات بزرگ چه مقدار تخریب در طول تولید رخ میدهد، متفاوت خواهد بود. هنگامی که به عنوان مثال پلاستیکی تولید میکنیم، برای حفظ یکپارچگی پلیمر نه تنها بر ایجاد قطعات قویتر و دقیقتر بلکه بر بوی کمتر چاپگر سه بعدی هم تاکید داریم. البته، پلاستیکها چیزهای پیچیده ای هستند و متوجه خواهید شد که صرف نظر از نوع پلاستیک یا منبع، دمای چاپ بیشترین تاثیر را بر بو دارد.

ABS – در صورتی که فیلامنت پرینتر سه بعدی ABS باشد، اغلب بوی پلاستیک گرم وجود دارد. هرچند بوی پلاستیک داغ  برای بعضی از افراد ناخوشایند است اما اغلب افراد یا آن را متوجه نمیشوند یا این بو را غیر قابل تحمل نمیدانند. اطمینان از تهویه مناسب در اتاقهای کوچک و اینکه ABS استفاده شده خالص و عاری از آلودگی است و گرم شدن تا درجه حرارت مناسب در یک اکسترودر قابل اعتماد می تواند روش موثری برای کاهش بو باشد.

PLA ـ  از آنجایی که   PLA از قند بدست میآید بویی شبیه به روغن پخت و پز نیمه شیرین دارد. هرچند این بو تداعیگر بوی غذای پخته شده در خانه نیست، اما بهرحال از بوی پلاستیک گرم بسیار بهتر است.

 

 

دقت

هر دو ماده ABS و PLA برای چاپ با دقت بالا مناسب می باشند اما چند نکته قابل توجه در مورد این دو ماده وجود دارد:

ABS – در اکثر موارد، بزرگترین مانع برای ایجاد قطعات دقیق در ABS سطح پیچشی به طرف بالا در تماس مستقیم با  بستر چاپ چاپگر سه بعدی است. ترکیب دمای سطح چاپ و حصول اطمینان از صاف بودن، مسطح بودن و تمیزبودن، راه بسیار موثری برای از بین بردن این موضوع است. علاوه بر این، برخی افراد راه حل های مختلفی را یافته اندکه می تواند مفید باشد قبل از اینکه سطح چاپ استفاده شود. به عنوان مثال، مخلوط ABS و استون، یا با اسپری مو.

در میان ویژگیهای خوب برای قطعات ازجمله گوشه های تیز، مانند چرخ دنده ها، اغلب کمی گردی در گوشه وجود دارد. استفاده از پنکه به عنوان خنک کننده فعال در اطراف نازل میتواند گوشه را بهتر کند اما این باعث ریسک خنکی بیش از حد و کاهش چسبندگی بین لایه ها میشود، و در نهایت منجر به ترک در قطعهی نهایی میشود.

PLA – در مقایسه با PLA ، ABS خمیدگی کمتری برای قطعات دارد. به همین دلیل ممکن است با موفقیت بدون بستر گرم  چاپ کند و به طور معمول از نوار آبی نقاشان به عنوان سطح چاپ بیشتر استفاده کند. اما از بین بردن کامل بستر گرم می تواند به  پلاستیک امکان خمیدگی جزئی در قطعات بزرگ را بدهد (البته نه همیشه).

PLA هنگامی که حرارت داده میشود و ذوب میشود بیشتر دستخوش تغییر فاز می شود. اگر به طور فعال سرد شود، می توان به راحتی گوشه های تیز را در این حالت چاپ کرد و نگرانی از بابت ترک یا پیچش نداشت. افزایش جریان هم میتواند منجر به اتصال قویتر بین لایه ها و قدرت قطعه چاپ شده شود.

 

 

علاوه بر اینکه قطعه باید به دقت ساخته شود، باید بتواند باتوجه به هدفی که به منظور آن ساخته شده است، بکار گرفته شود.

ABS ـ  ABS به عنوان یک پلیمر میتواند به شکل های مختلفی حالت بگیرد و می تواند با مشخصات گوناگونی ظاهر شود. به طورکلی ABS یک پلاستیک محکم همراه با انعطافپذیری معمولی در مقایسه با PLA است. ABS طبیعی قبل از اضافه شدن رنگهای دیگر بژ شیری نرم است. انعطاف پذیری ABS باعث ایجاد قطعات به هم پیوسته یا قطعات به هم چسبیده میشود که کار کردن  با آن آسانتر است. ABS به راحتی پولیش کاری و ماشین کاری می شود. قابل ذکر است، حلال ABS استون می باشد و با استون می توان قطعات با جنس ABS را به هم چسباند، و سطح صاف و براقی را در اثر مالش یا فرو بردن کامل قطعات در استون ایجاد کرد. در مقایسه با PLA، بازیافت ABS بسیار آسانتر است.

ABS بدلیل قدرت، انعطافپذیری، ماشینکاری و مقاومت در برابر درجه حرارت بالاتر، توسط مهندسین و کسانی که از آن استفاده مکانیکی میکنند، انتخاب میشود.

PLA – PLA سرچشمه ای غیر نفتی دارد و از محصولات کشاورزی شامل ذرت ،سیب زمینی و چقندرقند بدست می آید. در حقیقت PLA محیط زیست دوست است  و هیچ آسیبی به محیط زیست نمی زند عمدتا در بسته بندی غذا و حامل های غذا استفاده می شود و می توان آن را با تجهیزات کودسازی به کود تبدیل کرد. با این حال در حیاط خلوت خانگی از بین نمیرود و دچار فرسایش نمیشود. به طور طبیعی شفاف است و می تواند به درجات مختلف زجاجی و کدورت رنگی برسد. همچنین قوی و محکمتر از ABS است که باعث میشود گاهی اوقات کار با قطعات به هم پیوسته پیچیده مشکلتر باشد. به طور کلی، اشیاء چاپ شده با PLA به مراتب شفافتر و براقتر از ABS می باشد. PLA  کمی نسبت به ABS زمان ماشینکاری و پولیشکاری بیشتری نیاز دارد. با توجه به دمای ذوب آن که پایین تر از ABS می باشد برای استفاده در قسمت هایی که دمای بالا دارند مانند ماشین توصیه نمی شود، چون بر اثر گرما دچار تغییر شکل میشود.

 

 

خلاصه

در ادامه برای ساده سازی فاکتورهای بسیاری که باعث میشوند استفاده از یک ماده بیش از ماده ای دیگر باشد، مقایسه ایی بین این دو ماده شده است.

ABS – قدرت، انعطافپذیری، ماشینکاری و مقاومت در برابر دماهای بالاتر، ABS  را به پلاستیک محبوبی برای مهندسین و  برنامه های کاربردی حرفه ای تبدیل کرده است. اما بوی پلاستیک گرم از معایب پلاستیکهای نفتی است. نیاز اضافی به بستر چاپ گرم شده به این معنی است که چاپگرهای  قادر به چاپ ABS کاملا با اطمینان هستند.

PLA ــ کسانی را که لوازم نمایشی یا کاربردهای کوچک خانگی چاپ میکنند، بدلیل طیف وسیعی از رنگهای قابل دسترس و  ویژگیهای شفافیت و براق بودن از PLA  استفاده میکنند. البته بیشترین مزیت این ماده منشا گیاهی و بوی نیم شیرین آن است. PLA وقتی که به درستی سرد میشود، سرعت بالایی در چاپ، ارتفاع لایه های کمتر و گوشه های چاپ شده تیزتری برای اشیای چاپ شده دارد. با ترکیب این با انحنای کم بر روی قطعات آن را به پلاستیکی محبوب برای چاپگرهای خانگی، علاقمندان به این صنعت و مدارس تبدل کرده است.

 

پرینتر عکس Canon SELPHY CP910 Photo Printer

پرینتر بی‌سیم « Selphy CP910» یکی دیگر از پرینترهای مخصوص چاپ عکس شرکت «کانن» است که تقریبا می‌توان گفت تمامی قابلیت‌های مدل‌ قبلی خود، یعنی Selphy CP900 را به همراه دارد. ویژگی جدیدی که به این مدل افزوده شده است، کاملا برتری آن را به مدل قبلی نشان می‌دهد و آن را انتخاب بسیار بهتری برای خریداران می‌کند. مدل CP900 اولین مدل از سری Selphy مجهز به اتصال Wi-Fi بود؛ باوجوداین، قابلیت اتصال Wifi مستقیم در آن وجود نداشت؛ اما CP910 این معضل را برطرف کرده و حالت Access Point را در آن تعبیه کرده است. Access Point معادلی برای Wifi Direct است که شرکت کانن برای این محصول انتخاب کرده است.

در حالت Access Point می‌توان با روشن‌کردن پرینتر و اجرای برنامه‌ی Easy-PhotoPrint روی تلفن همراه هوشمند با سیستم‌عامل‌های اندروید و iOS، عکس‌های مورد نظر را انتخاب و عکس‌ها را به‌راحتی چاپ کرد. در این حالت به شبکه‌ی بی‌سیم و اتصال به آن نیاز ندارید. پیداکردن راه ساده‌تر برای چاپ عکس واقعا ممکن نیست.

ویژگی‌ها و نصب

علاوه‌بر قابلیت جدید اتصال بی‌سیم مستقیم تلفن همراه هوشمند به پرینتر، CP910 تغییر چندانی نسبت به CP900 نکرده است. این دستگاه بسیار سبک و قابل‌حمل است و می‌توانید با استفاده از کابل USB یا WiFi آن را به کامپیوتر متصل کنید. همچنین قابلیت چاپ مستقیم از کارت‌های حافظه و فلش‌مموری و دوربین‌های سازگار با PictBridge فراهم شده است؛ همچنین این محصول از بسته‌های مصرفی یکسانی استفاده می‌کند که در آن رول جوهر و کاغذ با هم قابل خریداری هستند و قیمت مقرون‌به‌صرفه‌ای دارند.

همانند CP900، مدل CP910 در دو رنگ مشکی و سفید عرضه شده است. بدون سینی کاغذ، ابعاد دستگاه به 61 × 178 × 127 میلی‌متر و وزن آن به 822 گرم می‌رسد که آن را در رده‌ی محصولات قابل‌حمل قرار می‌دهد. در صورت تمایل می‌توانید باتری این محصول را به‌صورت جداگانه خریداری کنید که این موضوع دستگاه را بیش‌ازپیش قابل‌حمل می‌کند و می‌توانید در هرجا که هستید با استفاده از تلفن‌ همراه خود عکس‌های‌تان را چاپ کنید.

نصب این دستگاه مانند دیگر مدل‌های این رده و سری پرینترهای مخصوص چاپ عکس است و نکته‌ی خاصی ندارد. کافی است کاور کناری دستگاه را باز کنید و رول جوهر را وارد کنید. کاغذها را هم در سینی کاغذ قرار دهید و سینی را به جلوی دستگاه متصل کنید که حدود 177 میلی‌متر به طول دستگاه اضافه می‌کند؛ سپس بایستی کابل برق دستگاه را متصل کنید یا باتری‌های آن را که به‌صورت آپشن و جداگانه قابل خریداری هستند، وارد دستگاه کنید. صفحه‌نمایش دستگاه را هم بنابه میل خود در بهترین زاویه تنظیم کنید. حالا دستگاه آماده‌ی استفاده است.

با نصب پرینتر به‌تنهایی می‌توانید عکس‌های‌تان را از دوربین‌های سازگار با فناوری PictBridge به چاپ برسانید. برای این منظور کافی است دوربین را با کابل یا با اتصال Wireless PictBridge به پرینتر متصل کنید. در حالت دیگر می‌توان کارت حافظه یا فلش‌مموری را به دستگاه وصل کرد. همان‌گونه که از پرینترهای مخصوص عکس انتظار می‌رود، منوهای دستگاه ساده است و گزینه‌هایی کاربردی برای ویرایش عکس مانند Crop را در اختیار کاربر می‌گذارد.

برای چاپ از کامپیوتر، بایستی ابتدا درایور موردنیاز را در کامپیوتر نصب کنید و سپس با استفاده از کابل USB یا اتصال WiFi پرینتر را به کامپیوتر وصل کنید. بااین‌حال اتصال WiFi، به سیستم‌‌عامل‌های Windows 7 سرویس پک 1 و سیستم‌عامل Mac OS X v10.6.8 و جدیدتر محدود شده است و سیستم‌عامل‌های قدیمی‌تر پشتیبانی نمی‌شوند.

CP910، برای چاپ از تلفن‌های همراه از AirPrint پشتیبانی می‌کند؛ اما روش بهتر برای تلفن‌های همراه اندرویدی و iOS دانلود نرم‌افزار Easy-PhotoPrint است. نصب اتصال بی‌سیم مستقیم در حالت «Access Point» همانند برقراری اتصال بلوتوث برای بار اول است. بعد از نصب اولیه‌، تلفن همراه هوشمند و پرینتر همدیگر را به‌راحتی پیدا خواهند کرد و کاربر می‌تواند به‌آسانی نرم‌افزار را روی تلفن همراه خود اجرا کرده و عکس‌های مورد نظر خود را انتخاب و سپس آن‌ها را چاپ کند.

سرعت و کیفیت

سرعت CP910 در تمامی موارد به‌استثنای چاپ از تلفن‌های همراه هوشمند یکسان است. چاپ عکس‌ از کامپیوتر چیزی حدود 1 دقیقه و 1 ثانیه زمان می‌برد؛ درحالی‌که چاپ عکس از دوربین، فلش‌مموری و کارت حافظه تقریبا به 54 ثانیه زمان نیاز دارد. همان‌گونه که انتظار می‌رفت سرعت‌های فوق با پرینتر CP900 برابری می‌کند و این مدل در زمینه‌ی سرعت برتری خاصی ندارد. متاسفانه سرعت چاپ در حالت چاپ از موبایل کمی کندتر است. چاپ عکس از طریق تلفن همراه حدود 20 تا 30 ثانیه به زمان کلی چاپ می‌افزاید. این موضوع به دلیل زمانی است که برای ارسال اطلاعات به‌صورت بی‌سیم از تلفن همراه به پرینتر سپری می‌شود. درنتیجه چاپ هر عکس از تلفن همراه بین 1 دقیقه و 10 ثانیه تا 1 دقیقه و 25 ثانیه زمان نیاز دارد. در صورت چاپ فقط یک عکس، چاپ بی‌سیم به نصب کابل و سیم برتری دارد و زمانی کمتری از شما خواهد گرفت. چاپ از طریق برنامه‌ی تلفن‌های همراه هوشمند امکانات زیادی را به همراه دارد؛ اما اگر بخواهید عکس‌های زیادی را چاپ کنید،  زمان چاپ با تلفن همراه هوشمند به چشم خواهد آمد.

کیفیت چاپ عکس همانند دیگر مدل‌های چاپ عکس است و در این زمینه مشابه دیگر محصولات کانن است. کیفیت عکس‌ها درحدی است که از پرینترهای این سری انتظار می‌رود و در برخی موارد، کیفیتی بهتر از حد انتظار کاربر ظاهر می‌شود. مشکلی که در این مدل وجود دارد در دیگر پرینترهای کانن هم دیده می‌شود؛ یعنی هنگام چاپ از کامپیوتر، خط‌های مورب مانند میله‌های چرخ دوچرخه در برخی از زوایا کمی شکسته ظاهر می‌شوند. خوشبختانه این مشکل در تعداد کمی از عکس‌ها ظاهر می‌شود و فقط در چاپ از کامپیوتر دیده می‌شود. در صورت چاپ همان عکس از طریق فلش‌مموری، خطوط بدون مشکلی چاپ می‌شوند؛ حتی اگر اولویت شما در چاپ کامپیوتر باشد مشکل فوق جزئی است و ایراد بزرگی محسوب نمی‌شود.

نتیجه‌گیری

پرینتر CP910 درواقع نسخه‌ی به‌روز‌رسانی‌شده‌ی CP900 است که قابلیت اتصال بی‌سیم مستقیم به آن افزوده شده است. این قابلیت همچنان نام رسمی WiFi Direct را ندارد و با نام Aceess Point تعریف شده است. با‌وجوداین، عملکرد همانی است که در WiFi Direct دیده می‌شود. سرعت این محصول با دیگر محصولات برندهای مختلف حتی با بهترین مدل‌ها، تفاوت چندانی ندارد. برتری اصلی این محصول به مدل‌های رقیب قابلیت اتصال بی‌سیم است که در برخی از رقبا دیده نمی‌شود. اگر به پرینتری برای چاپ عکس نیاز دارید که قابل‌حمل و دارای اتصال بی‌سیم برای چاپ از تلفن‌های همراه هوشمند باشد، در خرید این محصول شک نکنید.

منبع : Digikala

ویدئو پروژکتور قابل حمل و نقل شرکت ایسوز

دستگاه «S1» ساخت شرکت «ASUS» پروژکتوری قابل‌حمل و کوچک است که از فناوری «LED» برای پخش استفاده می‌کند و عمر باتری طولانی دارد که می‌تواند تلفن‌های همراه را هم شارژ کند و به‌عنوان پاور بانک مورداستفاده قرار گیرد. روشنایی و وضوح تولیدی این پروژکتور در کلاس خود «Palmtop» کمی پایین است و معمولاً پروژکتورهای جیبی کوچک‌تر «کلاس Pico یا Pocket» این روشنایی و وضوح را ارائه می‌دهند. کیفیت پخش ویدیو و تصاویر متنی S1 مناسب است اگرچه در نمایش فونت‌های ریز کمی مشکل دارد.

ویژگی‌های پایه

پروژکتور از تراشه‌ی «DLP Pico» استفاده می‌کند و روشنایی آن برابر با 200 لومن عنوان‌شده است. وضوح اصلی دستگاه برابر با WXGA «480 × 854 پیکسل» دارد که نسبت تصویر آن تقریباً برابر با 16:9 است. منبع نور LED به‌کاررفته در آن تا 30.000 ساعت عمر دارد.

پروژکتور «ASUS S1» گوشه‌های منحنی به همراه پوششی آلومینیومی دارد. در قسمت بالای بدنه‌ی دستگاه دکمه‌های فلزی برای کنترل بلندی صدا «Volume»، تغییر «Setting» و دسترسی به منبع رسانه «Source» تعبیه‌شده‌اند. پروژکتور ابعادی برابر با 33 × 110.5 × 102 میلی‌متر داشته و وزن آن به 362 گرم می‌رسد. البته با اضافه کردن آداپتور برق وزن این دستگاه به 498 گرم می‌رسد. البته شاید نیازی نباشد که شما آداپتور برق را با خود همراه داشته باشید زیرا باتری تعبیه‌شده در S1 قادر است تا 3 ساعت برق مصرفی این پروژکتور را تأمین کند و همان‌گونه که در ابتدای مطلب به آن اشاره شد می‌توانید تلفن همراه خود را به آن وصل کرده و شارژ کنید. البته باید تلفن همراه شما پورت USB Micro-B داشته باشد.

اتصالات S1 شامل یک پورت HDMI با قابلیت «MHL» برای اتصال به تلفن‌های همراه هوشمند، پورت USB Type-B و جک Audio Out است. کابل‌های رابط HDMI و HDMI به USB Micro-B (برای اتصال به تلفن‌های همراه هوشمند). کابل USB Type-B به USB Micro-B در این پروژکتور استفاده می‌شوند.

کیفیت تصاویر

پروژکتور S1 تصویری به بزرگی 55 اینچ از فاصله‌ی 5.5 متری پرده‌ی نمایش ایجاد می‌کند و این فاصله کمی‌ کم‌تر از پروژکتورهای مخصوص پخش اسناد و عکس است. نور محیط بر روی کیفیت تا حدود زیادی تأثیر می‌گذارد و بهتر است از آن دستگاه در محیط‌های تاریک استفاده نمایید. البته این موضوع قانون کلی پروژکتورهاست که بهتر است از آن‌ها در محیط‌های تاریک استفاده کنید تا بهترین کیفیت تصویر را داشته باشید و پروژکتورهای بسیار کم و صدالبته گران‌قیمتی هستند که در نور محیط هم قادر هستند کیفیت تصویر خوبی را تولید کنند. کیفیت تصاویر به هنگام پخش اسناد مانند فایل‌های متنی و اسلایدهای پاورپوینت قابل‌قبول است اما تحسین‌برانگیز نیست. ایراد عمده‌ی S1 در پخش اسناد این است که کیفیت متون خیلی خوب نیست. متون سفید در پس‌زمینه‌‌ی مشکی و متون مشکی در پس‌زمینه‌ی سفید در فونت‌های بسیار کوچک تار بوده ولی قابل‌خواندن است. در فونت‌های بسیار کوچک به رنگ سفید نقطه‌های قرمز و سبز دیده می‌شوند. پیشنهاد ما این است که برای پخش اسناد و متون با این پروژکتور از فونت‌های خیلی کوچک استفاده نکنید.

ویژگی‌ مثبت S1 این است که در هنگام پخش اسناد هاله‌های رنگی که در پروژکتورهای دیگر دیده می‌شود و رنگ سفید را آبی و یا سبزرنگ می‌کند وجود نداشت. البته در مرز بین رنگ‌های تیره و روشن نقاط بنفش و یا سبزرنگی دیده می‌شود اما از هاله‌ی یکدست در کل صفحه خبری نیست. با توجه به روشنایی کم تصویر زنگ‌های از شفافیت خوبی برخوردارند و به‌خوبی دیده می‌شوند.

در برخی از نواحی روشن، مخصوصاً در مجاورت پس‌زمینه‌های تیره، تأثیر رنگ‌کمانی (رنگ‌های قرمز، سبز و آبی) دیده می‌شود. البته این مورد در پروژکتورهای DLP تک-چیپ بسیار رایج است و درواقع جزو معایب دستگاه محسوب نمی‌شود. می‌توان گفت این موضوع از معایب فنّاوری DLP است که در این دستگاه مورداستفاده قرارگرفته است که در پخش ویدیو بیشتر خود را نشان می‌دهد و در پخش اسناد به‌ندرت دیده می‌شود و حتی کسانی که به این پدیده حساس هستند بسیار بعید است که در هنگام تماشای اسناد متوجه این موضوع شوند؛ اما اگر قصد تماشای ویدیو با این دستگاه را داشته باشید و به این پدیده هم حساس باشید به‌خوبی آن‌ را حس خواهید کرد. در کل توصیه می‌شود کسانی که به این موضوع «Rainbow Effect» حساس هستند به سراغ پروژکتورهای «LCD» بروند که در آن خبری از این موضوع نیست.

کیفیت ویدیو و صدا

همان‌گونه که گفته شد کیفیت پخش ویدیو همانند پروژکتورهای DLP با روشنایی کم است که فقط برای پخش ویدیو‌های کوتاه در قبال جلسات و سخنرانی‌های می‌تواند مورداستفاده قرار گیرد. برخلاف اسناد به هنگام پخش ویدیو تصاویر کم‌نور بوده و رنگ‌ها مات هستند و در نواحی تیره جزئیات دیده نمی‌شوند و درنتیجه‌ی روشنایی کم S1 بهتر است اندازه‌ی تصویر را در حدود 40 اینچ و یا کمتر نگاه‌دارید و با دور کردن دستگاه از پرده‌ی نمایش تصاویر بزرگ‌تر از 40 اینچ ایجاد نکنید تا کیفیت تصویر کم نشود و تا جایی که می‌توانید محیط را تاریک کنید تا نور محیط روشنایی تصویر را تحت تأثیر خود قرار ندهد.

صدای تولیدی S1 از اسپیکر 2 واتی ملایم است و کیفیت خوبی دارد اما برای شنیدن صدا باید نزدیک پروژکتور بنشینید. البته گزینه‌ی بهتر این است که از هدفون استفاده کنید.

نتیجه‌گیری

پروژکتور S1 طراحی خوبی دارد و قابل‌حمل است. باتری داخلی آن می‌تواند تا 3 ساعت پروژکتور را روشن نگاه دارد و یا تلفن همراه شما را شارژ نماید. اتصالات S1 تا حدودی محدود است و می‌توان گفت روشنایی و وضوح آن در مقایسه با دیگر پروژکتورهای دستی «PalmTop» امروزی کمی کم است. متأسفانه قابلیت اتصال فلش مموری از نوع SD-Card و یا USB موجود نیست و برای پخش حتماً باید از درگاه HDMI استفاده نمایید. البته اتصال MHL یکی از ویژگی‌های بسیار مثبت آن دستگاه محسوب می‌شود که شاید در مدل‌های رقیب یافت نشود و به کاربر اجازه می‌دهد تا تلفن‌ همراه خود را به دستگاه وصل کرده و فایل‌های خود را پخش نماید. در کل می‌توان گفت که S1 از پروژکتورهای دستی است و قطعاً این سری از پروژکتورها نسبت به پروژکتورهای خانگی و اداری از قدرت کمتری برخوردار هستند اما در عوض قابلیت جابه‌جایی دارند که با تلفن‌های همراه و لپ‌تاپ استفاده قرار می‌گیرد و ویژگی بسیار کاربردی است.

منبع : دیجی کالا

کروم‌بوک‌های سامسونگ، پاسخ گوگل به آیپد پرو است

Samsung-Chromebook

سامسونگ دیروز رسما از اولین کروم‌بوک‌های خود رونمایی کرد. سامسونگ اولین کروم‌بوک‌های دنیا را ساخته است که به صورت پیش‌فرض، از نرم‌افزارهای اندرویدی پشتیبانی می‌کنند. دو کروم‌بوک سامسونگ که Chromebook Pro و Chromebook Plus نام گرفته‌اند، با یک قلم عرضه می‌شوند. مدل Chromebook Plus قرار است در ماه بهمن با قیمت ۴۵۰ دلار وارد بازار شود. مدل Chromebook Pro هم که پردازنده‌ای قوی‌تر را روی خودش جای خواهد داد، قیمتی بالاتر خواهد داشت و در سال ۲۰۱۷ عرضه خواهد شد.

گوگل و سامسونگ با همکاری یکدیگر این کروم‌بوک‌ها را ساخته‌ند. این دو دستگاه صفحه‌ای ۱۲٫۳ اینچی دارند با وضوح ۲۴۰۰ در ۱۶۰۰ پیکسل دارند. حافظه‌ی اصلی آن‌ها هم ۴ گیگابایت است و حافظه‌ی ذخیره‌ای برابر با ۳۲ گیگابایت دارند. تنها تفاوت بین مدل Pro و Plus، پردازنده‌ی داخل آن‌ها است؛ در حالی که مدل Plus یک پردازنده‌ی ARM دارد، مدل Pro با پردازنده‌ی Intel Core M3 عرضه خواهد شد. سامسونگ می‌گوید که هر دو مدل، هشت ساعت باتری خواهند داشت.

Samsung-Chromebook-2

کروم‌بوک‌های سامسونگ بدنه‌ای کاملا فلزی دارند و ضخامت آن‌ها در حالت بسته، کمی بیشتر از یک سانتی‌متر است.

Samsung-Chromebook-4

می‌توان با استفاده از قلم روی این دو کروم‌بوک، روی صفحه نوشت، اسکرین‌شات گرفت یا به عنوان یک نشانگر لیزری از آن‌ها استفاده کرد. اگر کمی دقت کنید، می‌بینید که این قلم، همان قلم Galaxy Note 5 است که کلیدش برداشته شده. قلم کروم‌بوک‌ها در کنارش قرار داده می‌شوند.

منبع:  The Verge , Digikala

تکنولوژی های پرینتر سه بعدی

3d-process-2-aaa

امروزه چاپ سه بعدی امكان ايجاد مدل هاي سه بعدي را با تکنولوژی های مختلفی، فراهم مي‌كند. برخی از این فنآوری ها محدودیت های روش سنتی را از بین برده و آزادی عمل بیشتری در طراحی و رسیدن به سطح کیفی بالای محصول ارائه میدهند.این فنآوری ها هزینه و زمان ساخت را کاهش داده و ضایعات مواد اولیه را در مقابل روش سنتی به حداقل می رساند. انواع تکنولوژی های پرینترهای سه بعدی شامل FDM , DLP , SLA , SLS  می باشد که در ادامه مطلب در مورد هر یک توضیحاتی داده شده است.

[su_button url=”http://irapsc.com/%d8%b3%d9%87-%d8%a8%d8%b9%d8%af%db%8c/%d8%aa%da%a9%d9%86%d9%88%d9%84%d9%88%da%98%db%8c-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%be%d8%b1%db%8c%d9%86%d8%aa%d8%b1%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%b3%d9%87-%d8%a8%d8%b9%d8%af%db%8c/” center=”yes”]ادامه مطلب[/su_button]

دنیای سه بعدی

3d-world-001

 

شرکت پارسیان صنعت اراک دارای نمایندگی شرکت ایکس پرینتر و پرینترهای سه بعدی مانسترز و میکربات در استان مرکزی ، با کادر مجرب و حرفه ای کلیه خدمات طراحی و چاپ نمونه های سه بعدی را انجام میدهد