تکنولوژی DLP

dlp4-aa

نمونه سازی با تکنولوژی DLP

از این روش برای ساخت نمونه های با دقت بالا در صنعت طلاسازی، دندان پزشکی و برخی از صنایع که از نمونه پرینت شده به عنوان نمونه ای که در قالب گچی یا سرامیکی قرار می گیرد استفاده می شود.

از جمله مزایای این تکنولوژی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. دقت بسیار بالا در ساخت (حداکثر ۵ میکرومتر )
  2. سرعت بالای تولید نمونه اولیه
  3. استفاده از رزین هایی که قابلیت casting دارند ( مورد استفاده در صنعت ریخته گری دقیق )
  4. صافی سطح بسیار بالا

مواد مصرفی پرینتر های DLP

مواد مصرفی این پرینتر های سه بعدی به دو گروه اصلی تقسیم می شوند:

گروه اول: رزین های صنعتی که از استحکام بالایی برخوردار هستند و در مقابل حرارت دوام بالایی دارند.

گروه دوم: رزین های ریخته گری (castable) که از استحکام کمتری برخوردار بوده و در دمای پایین تری ذوب می شوند که این قابلیت به عنوان خاصیت اصلی در ریخته گری دقیق استفاده می شود. مورد استفاده این رزین ها در ریخته گری دقیق به این شکل است که نمونه پرینت شده مستقیم در داخل سیلندر های ریخته گری دقیق قرار گرفته و بعد از وکیوم شدن ( بسته به نوع قالب گیری) و خشک شدن گچ یا سرامیک، کل قالب حرارت داده می شود تا نمونه پرینت شده، بسوزد و از بین برود و قالب آماده ریخته گری شود. در مرحله آخر نیز فلز مورد نظر ذوب شده و در سیلندر ریخته می شود. البته از نمونه های پرینت شده با رزین های صنعتی نیز برای ساخت قالب های لاستیکی یا سیلیکونی نیز استفاده می شود و بعد در قالب لاستیکی موم ریخته می شود و در نهایت نمونه مومی برای استفاده در سیلندر استفاده می شود.

تفاوت تکنولوژی DLP با تکنولوژی SLA

منبع نور به تمام سطح مخزن پلیمر از رزین های پلیمری در یک تک حرکت اعمال می شود. به طور کلی ساخت آن نسبت به تکنولوژی های SL بسیار سریع تر و دقیق تر می باشد و قطعات تولیدی توسط آن از وضوح بالایی برخوردار هستند. شباهت این روش با SL ها، در ملزومات ساختارهای پشتیبانی پس از پخت است. یکی از مزایای روش DLP این است که عمق کمی از مخزن مواد رزین مورد نیاز است که این خود باعث تسهیل در روند تولید و به طور کلی پایین آوردن هزینه و کاهش ضایعات تولید است.

 

  دقت پرینت نوع پرینت لایه ها سرعت پرینت
تکنولوژی SLA ۵۰ تا ۱۵۰ میکرومتر توسط لیزر پیکسل به پیکسل بسته به پیچیدگی طرح متفاوت است
تکنولوژی DLP ۵ تا ۵۰ میکرومتر توسط تابش نور به طور یکجا ثابت است و به پیچیدگی طرح یا تعداد نمونه ها بستگی ندارد.